Vara ärkamine- miks, kuidas, kas üldse vaja?

Vara ärkamine - miks, kuidas, kas üldse vaja?

Erinevates enesearengu, töökuse, motivatsiooni, produktiivsuse ringkondades levib aeg-ajalt suunitlus, et inimesena võiksime me võimalikult vara üles ärgata ning päeva rünnata. Vara ärkamine annab meile pisikese eelise kõigi teiste ees kes veel magavad, me saame rahus ja vaiksuses keskenduda ning töötada. Ning ajaks kui teised on end üles vedanud oleme me juba mõned oma päevaks seatud eesmärgid täitnud, ning selline teistest ette jõudmine annab meile vaimse heaolutunde ja täidab meie saavutusvajadust. 

Ma olen läbi elu ärganud väga erinevatel aegadel, vastavalt perioodile elus. Keska ajal oli see umbes 0630. Ajateenistuses olles 0600. Kaitseväe akadeemias õppides esimesel aastal 0600, teisel ja kolmandal 0430. Vastavalt sellele mida soovisin hommikuti ära teha. Praegu, vastavalt sellele mis parasjagu käsil on, jääb ärkamise aeg enamasti kella 5 juurde. Nädalavahetustel lasen oma unel täis saada ja ärkan siis kui keha selleks valmis on, tavaliselt kusagil veidi enne 7.

Kõikide inimeste unevajadus on siiski erinev. Üha enam on uuringuid vähesest unest põhjustatud sooritusvõime languse kohta. Vara ärkamine ei ole „must do“. Katseta ning leia endale oma.  Kui aga soovid vara ärgata, siis siin on sulle mõned meetodid kuidas voodist lahti saada.

Samm 1 on minu jaoks otsustamine. Otsuse vastuvõtmine. Kui ma õhtul otsustan, et ärkan homme hommikul kell kuus, siis ma panen kella kuueks äratuse. Kui kell tiriseb, panen selle kinni ning tõusen üles. Selliselt toimetades alustan oma päeva juba eesmärkide täitmisega. Mul oli eesmärk ärgata kell 6, tegin seda. Done. Järgmine palun.  Milleks alustada oma päeva ebaõnnestumisega? Kui sa ei taha kell 6 ärgata, pane äratus muuks ajaks,  aga ära alusta päeva läbikukkumisega. Võib-olla sa ei teadvusta seda endale, aga alateadvus mõistab ja jätab meelde selle emotsiooni mis sinust vargsi läbi käib, kui sa lõpuks ärkad- vaatad kella ning avastad, et oh, tahtsin ärgata kell 6 aga juba on 0615.  

Samm 2 – lihtsad otsused. Ehk mõtle eelnevalt läbi mida sa hommikul teha tahad, pane see endale kirja. Pärast ärkamist oleme veidi unesegased. kes rohkem-kes vähem  ning kui me ei ole endale paika pannud mida hommikul teha tahame, võib see lõppeda otsusega lihtsalt veidi veel magada, sest oleme ju „nii väsinud“.

Samm 3 – vesi, või mõni muu lemmikjook kohe pärast ärkamist. Aitab sul magamisreziimilt välja tulla ning ennast kiirelt käivitada. 

Kui tahad teha trenni – asjad valmis

Kui võimalik- tuled põlema, muusika käima. Ründa maailma! Kui sa elad kellegagi koos, pane oma asjad valmis teise tuppa, pärast ärkamist tee kiire exfil magamistoast, pane vaheuks kinni, ning siis alusta !

Lisaks tahaksin veel rääkida, et hommikune ärkamine ei ole asi iseenesest vaid see võimendab seda mis me muidu teeme. Kui meie soov ärgata ning midagi ära teha on seotud teiste eesmärkidega elus, on seda ka väga lihtne teha. Kui oleme elus kadunud, ning kusagile ei sihi, on ka ärgata raske. Sellisel juhul seo hommikune ärkamine kindlasti ära lühikese hingamisharjutuse või võimlemiskavaga et tekiks see reziim ja mindset mis aitaks elus sihti leida. 

Ühe korra veel: otsusta ära, et ärkad ja tee endale selgeks mida sa hommikul teha tahad ja pane asjad valmis. Joo vett või oma lemmikjooki ning võimalusel pane põlema kõik tuled ja käima oma lemmikpala.